flódni cukormentesen
Na, a flódni az az ünnepi sütemény, amiből megeszel egy kockát, és két hétre jóllaksz. De ha az ünnepi asztalra készül, akkor egy egész falut meg lehet belőle etetni. 😀 Komolyra fordítva a szót, már régóta szemezgettem vele, és idén el is készült a cukormentes változata, amihez a drága és hihetetlenül tehetséges Bebepiskóta receptjét vettem alapul.
Milyen előkészületeket igényel a flódni elkészítése?
Van egy viszonylag egyszerűen követhető lépésről-lépésre módszere, ami igaz, hogy hosszadalmas, de nem nehéz, így bátran álljatok neki az elkészítésének. Fontos azonban tudni, hogy a sütemény nem szeletelhető azonnal, így előre kell elkészíteni. Szánj rá egy estét/délutánt, és másnap már fogyasztható is a sütemény!
Milyen lisztből készül?
A flódni teljes kiőrlésű tönkölyliszt és fehérliszt 70-30-as arányában készül. Igaz, nem próbáltam más liszttel készíteni, de 99%-ban biztos vagyok benne, hogy a sütemény zabpehelylisztből is elkészíthető, így aki gluténmentes diétát követ, jelölten gluténmentes zabpehelylisztből is megpróbálhatja megsütni. Mivel a töltelékek nem tartalmaznak glutént, így elegendő csak a liszteket lecserélni.*
*nem minősül dietetikai tanácsadásnak
Mire érdemes odafigyelni a flódni készítésekor?
Pár tipp a garantált siker érdekében:
- Érdemes a tepsit sütőpapírral kibélelni, hogy egészen biztosan ki tudjuk emelni a süteményt. Lógassuk túl a tepsi oldalán a papírt.
- A máktöltelékhez egy kicsivel több szirupot adjunk, mint a diótöltelékhez, hogy jobban összefogja: a mákszemek kisebbek és alacsonyabb a zsírtartalmuk, így több „tapasztóanyagra” lesz szükségünk.
- A középső lapokat külön-külön is megsüthetjük, így biztosan átsülnek.
- Érdemes figyelni a sütőnket, mivel minden sütő más és más, ezért elképzelhető, hogy valakinek picit több, valakinek pedig kevesebb sütési időre lesz szüksége.
- Ne felejtsük el alufóliával letakarni az utolsó percekben, hogy ne égjen meg a teteje!
- Az almához csak kevés folyadékot adjunk!
- Ne felejtsük el átszúrkálni a lapokat!
Hozzávalók (18×25 cm-es tepsihez):
a tésztához:
- 150 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
- 75 g finomliszt
- 40 g eritritpor vagy 8 g 1:4 erősségű édesítőszer porrá őrölve
- 1/4 csomag száraz élesztő
- 1 csipet só
- 100 g hideg vaj
- 1 tojássárgája
- 75 ml tej/növényi ital
a mák- és diótöltelékhez:
- 1,5 dl víz
- 20 g 1:4 erősségű édesítőszer
- 50 g méz ízű rostszirup
- 150 g darált mák
- 1 bionarancs reszelt héja
- 1/4 + 1/4 tk őrölt fahéj
- 150 g darált dió
- 1 biocitrom reszelt héja
az almatöltelékhez:
- 650-700 g alma
- 40 g eritrit
- 1/2 tk őrölt fahéj
- 1/2 dl víz
továbbá:
- 200 g 100%-os szilvalekvár
- 1/2 tk 1:4 erősségű édesítőszer
- 1 tojás a kenéshez
A cukormentes flódni elkészítésének lépései:
- A tésztát összeállítjuk: a száraz hozzávalókat elkeverjük egy dagasztókarral felszerelt konyhai gép üstjében. Belekockázzuk a vajat, és összemorzsoljuk, vagy egy nagy lyukú sajtreszelőn belereszeljük, és majd a gép „elintézi”. Hozzáadjuk a tojássárgáját, tejet, és összeállítjuk a tésztát. Szépen összeáll pár perc dagasztás után egy sima felületű cipóvá. Párszor átgyúrjuk kézzel, majd fóliába csomagolva hűtőbe tesszük, amíg a töltelékekkel dolgozunk.
- A mák- és diótöltelékhez szirupot készítünk: a vizet feltesszük egy lábasban a tűzre, hozzáadjuk a kétféle édesítőszert, és addig főzzük, kevergetve, amíg „bugyog”.
- Kimérjük közben a mákot, hozzáadjuk a citrom reszelt héját és negyed teáskanálnyi fahéjat.
- Kimérjük a darált diót, hozzáadjuk a narancs reszelt héját és a másik negyed teáskanál fahéjat.
- A szirupot ezután elosztjuk a két töltelék között (a mákoshoz egy picivel többet adjunk), majd összekeverjük.
- Az almatöltelékhez az almát megpucoljuk, és felkockázzuk. Hozzáadjuk az eritritet, fahéjat és egy kevés vizet, majd megpároljuk. Akkor jó, ha egy darabos almaszószra kezd hasonlítani (tehát megőrzi az alakját, de itt-ott már összefő, és nem lesz „vizes”.)
- A tésztát ezek után 5 részre szedjük, és kinyújtjuk őket egyenként tepsi-méretűre.
- Egy 18×25 cm-es tepsit kibélelünk sütőpapírral, vagy vékonyan kilisztezünk, és beletesszük az első lapot. Villával megszúrkáljuk.
- Rákanalazzuk a máktölteléket, és alaposan elegyengetjük.
- Ráhelyezzük a második lapot, megszúrkáljuk, majd elosztlatjuk rajta az almatölteléket.
- Jöhet a harmadik lap, megszúrkáljuk, és eloszlatjuk rajta a diótölteléket.
- A negyedik lap következik, szintén megszúrkáljuk, és megkenjük a szilvalekvárral, végül ráhelyezzük az ötödik lapot. Ezt is megszúrkáljuk.
- Megkenjük a felvert tojással, és egy villával hullámokat rajzolunk a tetejére.
- A sütőt előmelegítjük 175 °C-ra, alsó-felső sütésmódban, és amíg bemelegszik a sütő, pihentetjük a tésztát.
- Kb. 60 percig sütjük az előmelegített sütőben, figyeljük a tésztát, az utolsó kb. 15 percben alufóliával lefedve sütjük. (De ezt sütője válogatja, figyeljük a flódninkat!)
- Ha elkészült, akkor minimum egy éjszakát pihentetjük, és csak másnap szeleteljük. A széleket levágjuk.
Még több ünnepi receptért kattints ide!
A flódni átlagos tápanyagtartalma:
Energia: 138 kCal
Fehérje: 3,1 g
Zsír: 6,7 g
Szénhidrát: 10,3 g
A fenti adatok a szénhidrátdiéta elvei alapján tartalmazzák a tápanyagtartalmakat, és egy szeletre vonatkoznak 30 szelet esetén. A ténylegesen felhasznált alapanyagok tápanyagtartalmai is eltérhetnek az általam használtaktól, továbbá nem vagyok dietetikus, így ezek az adatok kizárólag tájékoztató jellegűek! Minden receptem egyéni felelősséggel készítsd el!
Ha tetszenek a nassolnivalók és ételek, a Sugarfree Dots facebook oldalán, az instagramon, illetve pinteresten mindig értesülhetsz, ha új recept kerül a blogra! Megköszönöm, ha követsz instán, likeolod a facebook oldalt és megosztod a kedvedre való recepteket (egyszerűen csak katt jobbra lent az ikonokra). Több recept elkészítését pedig az instagram profilomon is végig tudod nézni. A megosztásokkal és a likeokkal, továbbá azzal, hogy nem használsz hirdetésblokkolót, támogatod a munkám. Köszönöm! 🙂